Listopad mnie zaskoczył

Przyznam szczerze, że listopad mnie zaskoczył. Jakby nagle ktoś narzucił czarną płachtę na moje słoneczne poranki i jasne wieczory. Jakby ktoś pogasił światła na moim podwórku. Ubrał mnie w dreszcze niespokojne i oblał deszczem szyby moich okien. Jakby ktoś głowie rozhulał orkany pozostawiające zniszczenia.

Listopad mnie zaskoczył. Zakradł się na palcach aż na skraj mojego łóżka i obudził mnie mrożącym oddechem. Zmroził mi krew w żyłach i oblał mnie chłodem. Skrócił o głowę dni. Noc otuliła mnie za długimi ramionami. Otuliła i tuli mnie do snu nieustannie. Sen czai się po powiekami, czujny na każdy niewłaściwy ruch, gotowy przykryć powieki mgłą.

Listopad mnie zaskoczył. Zapadł się w pierzynę moich myśli. Zapadam się trochę w te myśli i próbuję się z nich podnieść. Wstać  i obudzić się z tego letargu. Otworzyć szeroko oczy i spojrzeć na wszystko bez tej wszechobecnej sennej mgiełki.

Listopad mnie zaskoczył. Wskoczył w mój terminarz zupełnie bez zapowiedzi, rozepchał się w kalendarzowych rubrykach, znacząc je śladem swojego istnienia. Znacząc swoim śladem wszystkie moje zadania.

Listopad mnie zaskoczył. Rzucił mi pod nogi zgniłe liście. Los rzuca mi wyzwania, nie mam siły się po nie schylić, żeby je podjąć. Liście spadają, ja opadam z sił.

Listopad mnie zaskoczył. Skradł mi kolory, pomalował mi świat na szaro i buro. Myśli ubarwił kolorem czerni. Niewyraźnie się czuję w tej kolorystyce. Z niechęcią więc obnoszę tę żałobę po straconym czasie lata.

Listopad mnie zaskoczył. Wskoczył mi do łóżka jak zupełnie nieproszony gość, próbując skraść mi serce. Przysuwa się coraz bliżej – ciężko oddychać, oblepia mnie swoją obecnością – brak mi przestrzeni, obejmuje ciasno – szukam ucieczki.

Listopad mnie zaskoczył. Siedzę zdumiona swoim zaskoczeniem. Dziwię się swojemu zdumieniu. Nie mogę uwierzyć w swoje zdziwienie.

Listopad mnie zaskoczył. Swoim istnieniem. Próbuję w niego uwierzyć i liczę, że on uwierzy we mnie. Liczę, że uwierzę w swoje siły…