30 rzeczy do zrobienia przed 30-stką

30 rzeczy do zrobienia przed 30-stką

Tik, tak, tik, tak. Nadchodząca trzydziestka to dla mnie wiek przełomowy chyba nawet bardziej niż 18- stka. Wkraczanie w dorosłość wiązało się dla mnie z oczekiwaniami wobec świata. 30- stka to z kolei trochę taka konfrontacja z oczekiwaniami świata wobec mnie. Mam wrażenie, że nie wypadam na tym tle najlepiej. Mam wrażenie, że większość z nas nie wypada na tym tle najlepiej. A jednocześnie wypada najlepiej jak potrafi. Coraz częściej uważam, że jest to zupełnie wystarczające. Co wobec tego powinniśmy zrobić przed 30stką?

 1. Chociaż jedną rzecz dozwoloną do lat 18stu. Najlepiej przynajmniej jedną dziennie.
 2. Zbudować dom. W swojej głowie. Bezpieczny kąt. I urządzić go po swojemu. Nigdy nie ulegać trendom, jeśli to nie są nasze trendy. I nie wpuszczać do głowy i serca nieproszonych gości. A jak wślizną się podstępnie i zburzą nam ściany, jak najszybciej ich wykopać.
 3. Posadzić drzewo. Podlewać je nadzieją. I marzeniami. I zrobić wszystko, by kiedyś zerwać z niego owoce.
 4. I nigdy nie przestawać wierzyć, że to się uda. Jak się nie uda, to usiądziemy na najwyższej gałęzi, będziemy dyndać nogami i zerkniemy w dół, żeby zobaczyć, jak wysoko udało nam się wspiąć.
 5. Spłodzić… coś tylko dla siebie. Hobby. Tak, oglądanie seriali to też hobby. Zrób coś tylko dla siebie i pamiętaj, że to bardzo niezdrowo porównywać swoje dzieci z innymi.
 6. Osiągnąć sukces w swoim życiu… wewnętrznym. Zaopiekować się sobą. Przytulić swoje wewnętrzne ja. I być wystarczającym. Bo bycie wystarczającym jest naprawdę wystarczające, wiecie?
 7. Rozwijać swoje umiejętności… Umiejętność odwalenia się od samego/samej siebie. Umiejętność przytulania własnego ja. Umiejętność słuchania siebie. Umiejętność niesłuchania osób, które mają po prostu inne doświadczenia/ wnioski/ opinie/ poglądy I NAWET, jeśli chcą naszego dobra, to tak naprawdę jest to dobro definiowane wg ich kryteriów. I my naprawdę mamy prawo mieć zupełnie inne kryteria.
 8. Codziennie stawać się lepszą wersją siebie. Lepszą dla siebie. Codziennie lepiej żyć. Ignorować tych, którzy mówią „więcej, mocniej i szybciej”. Kochać tych, którzy mówią „już wystarczy, jesteś najlepszy(a)”.
 9. Podbić świat. Swój własny. Swoich bliskich. To najważniejszy kosmos, o jaki musisz dbać.
 10. Zostać gwiazdą własnego filmu. Przestać przyznawać sobie role epizodyczne. Postawić siebie na pierwszym palnie.
 11. Nauczyć się czegoś nowego. Ale wciąż pamiętać o tym, co już wiemy. Co umiemy. Co osiągnęliśmy.
 12. Zastanowić się w końcu nad sobą! Daj spokój. rodzice prosili Cię o to wiele razy, mam rację? No więc się zastanów. Czego chcesz? Czego pragniesz? No i bądź w końcu rozsądny i zacznij się rozpieszczać!
 13. Zdobyć szczyt. Nie zważając na to, ile razy się potkniesz. Ile razy obetrzesz łokcie. Zdobądź szczyt. I niech to będzie Twój własny szczyt. To, czego chcesz, ale tak naprawdę.
 14. Nie dać się zdefiniować. Nie daj się wcisnąć w ramki. Nie daj się wcisnąć w jakieś idiotyczne listy trzydziestu rzeczy, które musisz osiągnąć przed 30stką.
 15. Zawsze spłacać kredyty zaufania. I tym bardziej staraj się konsekwentnie egzekwować takie należności od dłużników.
 16. Uporządkować swoje życie. Potem znów nabałaganić. Posprzątać. I trochę namieszać. I nie mieć do siebie pretensji.
 17. Być dziecinnym. Nie zapominać, że wciąż jesteś tym samym smarkaczem, któremu po prostu trochę przybyło lat.
 18. Zrobić chociaż jedną rzecz pt. „Daj spokój, bez sensu, to przecież się nie uda/ jest głupie”.
 19. Zainwestować w siebie. W swój czas. W wiarę w siebie. W wiarę w swoje marzenia. Zdradzę Ci sekret. Takie inwestycje zwracają się z wysokim procentem.
 20. Zrobić choć jedną rzecz, na którą masz ochotę, ale myślisz sobie „O matko, rodzice mnie zabiją”. Tak, wiem, że jesteś dorosły(a). Tak, wiem, że wciąż się boisz rodziców. Skąd wiem? Ja też. Zaszelej(my)!
 21. Oszczędzić sobie złych emocji. I złych ludzi. Trudne, wiem. Uczę się tego całe życie.
 22. Być bogatym w dobre chwile. Jak najrzadziej rachować, czy to się nam opłaca. Żyć.
 23. Zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wydać na głupoty. Jesteś tego wart(a)!
 24. Być rozważnym. Być nierozważnym. Być sobą. Byś szczęśliwym. A przynajmniej próbować.
 25. Pamiętać, że nawet jeśli możesz wszystko, to nie musisz tak naprawdę nic. Bo wszystko to strasznie dużo, wiesz?
 26. Popracować nad językiem obcym. Nad tym najtrudniejszym. Nad językiem własnych potrzeb. To czego chcesz, nie zawsze jest tym, czego potrzebujesz. To, czego chcą od Ciebie inni, najczęściej nie jest tym, czego potrzebujesz. Wciąż się tego uczę.
 27. Odbyć podróż w nieznane. W te rejony swojej głowy, swoich możliwości, które chcesz (to najważniejsze) odwiedzić, ale się boisz. Bo nie dasz rady. Bo co powiedzą inni. Bo pewnie się nie uda. Bo to nie ma sensu. Spróbuj!
 28. Pracować nad lepszą organizacją czasu. Czasu dla siebie. Czasu na nicnierobienie. Na patrzenie w niebo. Na przytulanie bliskich. Na mówienie miłych rzeczy. Na uśmiechanie się do nieznajomych.
 29. Pamiętać, że nie musisz osiągnąć sukcesu / wjechać na najwyższy budynek świata/ wypić wina starszego od siebie/ zrobić czegoś szalonego/ zwiedzać świata/ zmieniać świata/ być podziwianym/ nieustannie się rozwijać/ umieć gotować/ znać kilka języków obcych/ spełniać oczekiwań, by być spełnionym.
 30. I NAJWAŻNIEJSZE. Przeczytać wszystkie listy rzeczy, które trzeba zrobić przed 30stką. Olać każdą z nich. Zrobić własną.