To nie jest świat dla kobiet. To nie jest świat dla mężczyzn.

To nie jest świat dla kobiet. To nie jest świat dla mężczyzn.

Niedawno świat obiegł filmik z Cynthią Nixon pokazujący, jak wiele wymagań stawia świat przed współczesną kobietą, wysyłając często sprzeczne komunikaty, którym nie da się sprostać. Nie ukrywam, że poruszył mnie ten przekaz. Chciałam jednak dodać do niego coś jeszcze…

***

To nie jest świat dla kobiet. To nie jest świat dla mężczyzn. na obrazku kobieta i mężczyzna siedzący na murku, pokazani od pasa w dół. Oboje mają na nogach trampki.

Nie jest łatwo być kobietą we współczesnym świecie. Musisz być zadbana. Nie możesz być tapeciarą. Musisz kusić. Nie możesz prowokować. Musisz być mądra. Nie możesz za dużo peplać. Musisz być skromna. Powinnaś być zdecydowana. Samowystarczalna. Ale nie apodyktyczna. Głośno wyrażać swoje zdanie. Cicho łkać, gdy nie wpisuje się ono w ramy. Milczeć. Gryźć się w język. Gdy nie wypada. Dziewczynce nie przystoi. Być dobrą żoną. Zmysłową kochanką. Matką. Kobietą sukcesu. To nie jest świat dla kobiet. To nie jest świat dla mężczyzn.

Musisz być silny. Powinieneś być wrażliwy. Musisz o siebie dbać. Nie możesz używać tylu kosmetyków – nie bądź zniewieściały. Nie możesz się łamać. Musisz być twardy, nawet gdy w środku miękniesz. Głowa rodziny. Samiec. Musisz być męski. Podejmować męskie decyzje. Chłopaki nie płaczą. Musisz być czuły. Musisz być zdecydowany. Dbać o siebie. Nie stroić się jak panienka. Problemy? Traktuj je po męsku. Nie możesz okazywać słabości. Nie możesz być nieczuły. Musisz być stanowczy. Nie możesz narzucać swojej woli. Musisz być podporą. Musisz zapewnić swojej rodzinie byt. To nowoczesne czasy, wspieraj rozwój swojej partnerki. Zarabiasz mniej od niej – nie masz jaj. To nie jest świat dla mężczyzn. To nie jest świat dla kobiet.

Musisz być silna. Musisz być wrażliwa. Powinnaś sobie radzić. Nie możesz być taka władcza. Musisz założyć rodzinę. Musisz się rozwijać. Musisz pokazać, że coś osiągnęłaś. Nie możesz zaniedbywać roli matki. Matka. Musisz być matką. Nie możesz być kurą domową. Nie możesz mieć w domu bałaganu – to świadczy źle o Tobie. Musisz być seksowna. Nie możesz być wulgarna. Sama się prosiła. To nie jest świat dla kobiet. To nie jest świat dla mężczyzn.

Musisz dbać o dom, wykonywać obowiązki. Nie możesz być pantoflem. Musisz dobrze się ubierać. Nie możesz się stroić jak panienka. Musisz być uczuciowy. Nie możesz się łamać. Nigdy nie możesz się łamać. Musisz udowadniać swoją męskość – cały czas. Nie możesz przyznawać się do porażki. Musisz być czułym kochankiem. Nie możesz być zbyt wylewny. To nie jest świat dla mężczyzn. To nie jest świat dla kobiet.

To nie jest świat dla mężczyzn. To nie jest świat dla kobiet. Mam jednak nadzieję, że jak pozbędziemy się tych kilku „musisz” i „nie możesz”, to zrobi się trochę miejsca dla CZŁOWIEKA…